დამოუკიდებელი იურისტების ჯგუფი სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილებას ეხმიანება და ვასილ როინიშვილის წინააღმდეგ გამოძიების დაწყებას ითხოვს
საზოგადოებისთვის ცნობილია, რომ 2020 წლის 19 ნოემბერს ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ საქმეზე – „შავაძე საქართველოს წინააღმდეგ“ –გადაწყვეტილება გამოაქვეყნა და დაადგინა ევროპული კონვენციის მე-2 მუხლის (სიცოცხლის უფლება) არსებითი და პროცედურული ნაწილების დარღვევა.
დავა შეეხებოდა ყოფილი სამხედრო მოსამსახურის, როინ შავაძის მკვლელობას სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლების მიერ 2008 წელს დააღნიშნული ფაქტის არაეფექტიან გამოძიებას.
აღნიშნული საქმის გამოძიებას ზედამხედველობას უწევდა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის პროკურორი ვასილ როინიშვილი, რა დროსაც მოხდადაზარალებულის უფლებების უხეში ხელყოფა, კერძოდ მიუხედავად მრავალგზისი მოთხოვნისა დაზარალებულს არ მიეცა საპროცესო სტატუსი და არ მიეცაწვდომა საქმის მასალებზე. დაზარალებულის მტკიცებით სწორედ ვასილ როინიშვილმა მოახდინა ზეწოლა მასზედა მოთხოვა მას გაჩუმება.
საზოგადოებას გვსურს შევახსენოთ, რომ ვასილ როინიშვილი არის სასამართლოში მოქმედი კლანის წევრი, რომლის სახელს უკავშირდება მოსამართლე ლალილაზარაშვილზე ზეწოლისდა ხელისუფლების დაკვეთით ქართუ ბანკის წინააღმდეგ უკანონო გადაწყვეტილების მიღების ფაქტები.
2020 წლის 29 მაისს ვასილ როინიშვილი საკონსტიტუციო სასამართლოს წევრად, ხოლო 2020 წლის 25 ივნისს საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარის მოადგილედ იქნე არჩეული. აღნიშნული მეტყველებს მხოლოდ იმას, რომ როგორც საერთო სასამართლოების სისტემა ასევე საკონსტიტუციო სასამართლო იმავე ადამიანების კლანის ხელში იმყოფება, რომლებიც წინა ხელისუფლების დროს ორგანიზებას უწევდნენ სასამართლო სისტემის მორჩილებას და პოლიტიკური დავალებების შესრულებას.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, იურისტების ჯგუფი საქართველოს პროკურატურას მოუწოდებს დაიწყოს გამოძიება და დაადგინოს ვასილ როინიშვილის როლი აღნიშნულ საქმეებში.
დამოუკიდებელი იურისტების ჯგუფი მართლმსაჯულების სისტემის პროფესიონალებისგან (ადვოკატები, ყოფილი მოსამართლეები, სამართლის ექსპერტები) შემდგარი ჯგუფია, რომლის მიზანია საქართველოს სასამართლო სისტემის გაჯანსაღება საზოგადოებასთან დიალოგის და ადვოკატირების გზით.

Group of independent lawyers echoes ECtHR decision on Shavadze case and calls upon the initiation of investigation against Vasil Roinishvili.
It is known to the public that on November 19, 2020, ECtHR has published a decision on Shavadze v. Georgia in which Georgia was found in breach of art. 2 of the European Convention on Human Rights (right to life) in procedural and substantive limb.
The case concerned the murder of former military official, Roin Shavadze by representatives of law enforcement officers in 2008 and the ineffective investigation of this case.
The investigation of this case was supervised by prosecutor of Adjara Autonomous republic – Vasil Roinishvili, in the course of which the rights of the victim were gravely violated. Despite many requests, the victim was not given the procedural status and no access to the case files. According to the victim, Vasil Roinishvili has exercised pressure on her and requested her to be silent.
We would like to remind to the public that Vasil Roinishvili is a current member of the clan operating in the judiciary. He was implicated in the pressure of Supreme Court Judge Lali Lazarashvili and politically motivated unlawful court decision against Bank Kartu.
On May 29, 2020 Vasil Roinishvili was elected as a member of Constitutional Court and on June 25 was elected as a deputy Chief Justice. This proves that the common court system of Georgia as well as Constitutional Court finds itself in the hands of the same persons, which forced judges towards political obedience and execution of political orders. This shows that radical and substantive reforms need to be carried out for the elimination of clan based governance and formation of independent judiciary.
Based on the above mentioned, the Group of Independent Lawyers calls upon prosecutors office of Georgia to initiate the investigation and establish the role of Vasil Roinishvili in these cases .
Group of Independent Lawyers is a group of legal practitioners and legal experts dedicated to the purpose of creation of healthy judicial system by way of public dialogue and advocacy.