პარლამენტი უნდა დაუბრუნდეს 2021 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის მეორე ეტაპის განხილვას
საპარლამენტო არჩევნებისა და ოპოზიციის ბოიკოტის პარალელურად, პარლამენტს უმნიშვნელოვანესი ფინანსური დოკუმენტი - 2021 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტი აქვს დასამატკიცებელი. ბიუჯეტის განხილვის პირველი ეტაპის პროცედურები მეცხრე მოწვევის პარლამენტმა წინასაარჩევნო პერიოდში დაიწყო, რომელიც ხარვეზებით მიმდინარეობდა.
საპარლამენტო ოპოზიციის კრიტიკისა და საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის მოთხოვნის მიუხედავად, მთავრობას პარლამენტისთვის კვლავაც არ წარუდგენია ბიუჯეტის კანონპროექტი, სადაც გათვალისწინებული იქნებოდა ახალი კორონავირუსის გავრცელების საწინააღმდეგოდ გასატარებელი ღონისძიებების ხარჯები. როგორც მთავრობამ ბიუჯეტის პროექტზე თანდართულ დოკუმენტებში მიუთითა, აღნიშნული ხარჯები ბიუჯეტის პროექტში მხოლოდ დასკვნით, მესამე ეტაპზე იქნება ასახული.
მეორე ეტაპზე განსახილველად მთავრობის მიერ პარლამენტში წარდგენილ ბიუჯეტის პროექტს გადამუშავებული ვარიანტი პირობითად შეიძლება ეწოდოს. მთავრობას მასში ცვლილებები არ არ შეუტანია და ის განმეორებითი განხილვისთვის პირველადი სახით არის წარდგენილი: გადამუშავებულ ვერსიაში პარლამენტის მიერ გამოთქმული არც ერთი შენიშვნა თუ რეკომენდაცია არ არის ასახული; კვლავ უცნობია თუ რა პარამეტრებით ხვდება ბიუჯეტი 2021 წელს ახალი კორონავირუსის გავრცელებას.
რეგლამენტით დადგენილი ვადების გასვლის მიუხედავად, ბიუჯეტის პროექტის მეორე ეტაპის განხილვა პარლამენტში არ გამართულა. ერთი მხრივ, საკანონმდებლო ხარვეზმა, რომელიც არ ითვალისწინებს საარჩევნო კონტექსტს, ხოლო, მეორე მხრივ, მმართველი გუნდის უმოქმედობამ, შედეგად მოგვცა სიტუაცია, როდესაც პარლამენტმა გამოტოვა ბიუჯეტის პროექტის განხილვის მერე ეტაპი. მეორე ეტაპი, განსხვავებით საბოლოო მესამე ეტაპისგან, ითვალისწინებს ბიუჯეტის პროექტის უფრო ყოვლისმომცველ განხილვას - პროექტის საჯარო განხილვას კომიტეტების სხდომებზე და ფრაქციების მიერ და შესაბამისი რეკომენდაციების გაცემას.
პარლამენტმა 2021 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტი უნდა დაამტკიცოს 2020 წლის დეკემბრის ბოლომდე. შესაბამისად, ახალი მოწვევის პარლამენტს მოუწევს გააგრძელოს წინა მოწვევის პარლამენტის მიერ დაწყებული ბიუჯეტის პროექტის განხილვის პროცედურები. შექმნილ ჩიხურ ვითარებაში, იმისთვის, რომ ბიუჯეტის პროექტის განხილვას მიეცეს სრულყოფილი სახე, საჭიროა მთავრობამ პარლამენტს წარუდგინოს ბიუჯეტის პროექტის გადამუშავებული ვარიანტი, სადაც პარლამენტის რეკომენდაციებთან ერთად ასახული იქნება კორონავირუსთან ბრძოლისთვის საჭირო ხარჯებიც. ამის შემდეგ პარლამენტმა ბიუჯეტის გადამუშავებული პროექტის განხილვა უნდა გააგრძელოს არა დასკვნითი მესამე, არამედ მეორე ეტაპიდან. აღნიშნული მნიშვნელოვანია იმისთვის, რომ ახალი მოწვევის პარლამენტს მიეცეს შესაძლებლობა დარგობრივად განიხილოს პროექტი, აგრეთვე, ყველა ფრაქცია ჩაერთოს განხილვის პროცესში. ამის მიღწევა კი მხოლოდ დარჩენილი მესამე ეტაპის ჩატარებით შეუძლებელია, ვინაიდან ბიუჯეტის პროექტის განხილვის მესამე ეტაპი მხოლოდ ერთი - საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის მიერ პროექტის განხილვას და პლენარულ სხდომაზე დამტკიცებას ითვალისწინებს.
„დემოკრატიის ინდექსი-საქართველო“ მოუწოდებს:
- საქართველოს მთავრობას - ახალი მოწვევის პარლამენტს წარუდგინოს ბიუჯეტის გადამუშავებული ვარიანტი, სადაც სხვა საკითხებთან ერთად, ასახული იქნება პანდემიასთან ბრძოლისთვის საჭირო ხარჯები;
- საქართველოს პარლამენტს - ბიუჯეტის გადამუშავებული პროექტის განხილვა განაახლოს მეორე ეტაპიდან, რადგან საკომიტეტო და ფრაქციების სხდომების ფორმატში განხილვის გარეშე შეუძლებელია სახელმწიფო ბიუჯეტის დამტკიცებაზე რეალური საპარლამენტო კონტროლის განხორციელება.

Parliament must return to the second stage discussion of the draft state budget 2021
In parallel with the parliamentary elections and the boycotting opposition, the Parliament has to approve the most important financial document - the state budget 2021. The procedures for the first stage of the budget review were initiated by the ninth Parliament in the pre-election period, but the process was rather flawed.
Despite the criticism from the parliamentary opposition and request from the Finance and Budget Committee, the government has not yet submitted to Parliament a budget draft that would include the cost of measures for the prevention of the spread of the new Coronavirus. As the government has indicated in the documents attached to the draft budget, the expenditures are to be reflected in the draft budget only in the final, third stage.
The draft budget submitted by the government to the Parliament for consideration at the second stage can be only formally called a revised version since the government has not introduced any changes to it and it was submitted for reconsideration in the original form: the revised version does not reflect any comments or recommendations made by the Parliament; it is still unknown what parameters the budget envisages to address the spread of the new Coronavirus in 2021.
Although the timeframes determined by the regulations have expired, the second stage of the draft budget review has not been held in the Parliament yet. The legislative gap, on the one hand, which does not take into account the election context and the inactivity of the ruling team on the other, resulted in the Parliament skipping the subsequent stage of the draft budget review. The second stage, unlike the final third stage, generally ensures for a more comprehensive review of the draft budget - a public reading of the draft at committee sessions and the issuance of relevant recommendations by the factions.
The Parliament shall approve the state budget 2021 by the end of December 2020. Accordingly, the newly convened Parliament shall continue the reading of the draft budget initiated by the Parliament of the previous convocation. With the view to conducting the review of the draft budget in an appropriate manner within the current deadlock, the government shall submit to the Parliament a revised version of the draft budget reflecting all necessary expenses for the fight against Coronavirus along with the recommendations of the Parliament. Following that, the Parliament must continue the discussion of the revised draft budget not from the final third, but rather from the second stage. This is important in order to give the newly convened Parliament the opportunity to review the draft according to the sectors, as well as to involve all factions in the discussion process. However, this cannot be achieved only by holding the remaining third stage, as the third stage of the budget reading involves only one - the review of the draft by the Finance and Budget Committee and the approval at a plenary session.
“Democracy Index-Georgia” calls on:
- the Government of Georgia - to submit to the newly convened Parliament a revised version of the budget, which, among other issues, will reflect the expenses required to combat the pandemic;
- the Parliament of Georgia - to resume the discussion of the revised draft budget from the second stage, because without discussing it in the format of committee and faction sittings, it is impossible to exercise real parliamentary control over the approval of the state budget.