ადამიანის უფლებების დაცვის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებების დაცვის კომიტეტის საქმიანობის შეფასება
ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო დღის აღნიშვნით მთელი მსოფლიო კიდევ ერთხელ ყოველ წელს, თანხმდება იმაზე, რომ ადამიანის უფლება უპირველესია იმ ღირებულებათაგან, რომელთა დაცვაზეც პასუხისმგებლობას იღებს სახელმწიფო. ასე შეთანხმდა მთელი მსოფლიო მას შემდეგ, როდესაც გაერთიანებულმა ერების ორგანიზაციამ მიიღო ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაცია 1948 წლის 10 დეკემბერს.
საქართველოს პარლამენტი, როგორც ქვეყნის უმაღლესი წარმომადგენლობითი ორგანო, მთავარი პასუხისმგებელია სახელმწიფოს მიერ ადამიანის უფლებათა დაცვაზე. ხოლო, უშუალოდ ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი (შემდგომში ადამიანის უფლებათა კომიტეტი), პასუხისმგებელია აქტიურად და პროაქტიურად შეუწყოს ხელი ქვეყანაში მცხოვრები ყველა ადამიანის უფლებების დაცვას, როგორც კანონშემოქმედებით ისე, მთავრობის მიერ ადამიანის უფლებების დაცვაზე კონტროლის განხორციელებით. ამიტომაც, ადამიანის უფლებების დაცვის კუთხით ამ კომიტეტის საქმიანობა და მიღწევები ცალკე შეფასებას იმსახურებს.
ადამიანის უფლებათა კომიტეტს მინიჭებული აქვს ფართო უფლებამოსილებები ადამიანის უფლებების დაცვის სფეროში. მიუხედავად ამისა, წინა მოწვევის პარლამენტის ადამიანის უფლებებათა კომიტეტის მიერ ადამიანის უფლებების დაცვისთვის რეალურად გადადგმული ნაბიჯები საგანგაშოდ მწირია:
- პარლამენტის მიმართ სახალხო დამცველის მიერ გაცემული რეკომენდაციების შესრულებაში ადამიანის უფლებათა კომიტეტს, გამონაკლისების გარდა, მონაწილეობა არ მიუღია;
- იმ პრობლემების აღმოსაფხვრელად, რომლებსაც სახალხო დამცველის რეკომენდაციები მიემართებოდა, კომიტეტმა არც საკანონმდებლო ინიციატივები წარადგინა, არც სხვა უფლებამოსილებები გამოიყენა (მინისტრის/თანამდებობის პირის დაბარება, ადმინისტრაციული ორგანოს საქმიანობის შესწავლა, კანონის აღსრულების კონტროლი, თემატური მოკვლევა და სხვა);
- მიუხედავად უფლებების დარღვევის კუთხით ქვეყანაში არსებული გამოწვევებისა, 2019 წლის შემოდგომიდან დღემდე კომიტეტი უმეტესად სხდომების მხოლოდ სავალდებულო მინიმუმს - თვეში ორ სხდომას ატარებდა;
- 2019 და 2020 წლებში საპროტესტო აქციების დაშლის შედეგად გამოვლენილი უფლებათა უხეში დარღვევების ფონზე, კომიტეტს არ შეუსწავლია შინაგან საქმეთა სამინისტროს პრაქტიკა საპროტესტო აქციების დაშლის კუთხით; ასევე, არ შეუმოწმებია აქციის დაშლისას დაშავებულთათვის პროკურატურის მიერ დაზარალებულის სტატუსის მინიჭების პრაქტიკა;
- საგანგებო მდგომარეობის განმავლობაში ადამიანის უფლებათა კომიტეტს არ ჩაუტარებია სხდომები, ხოლო, 2020 წლის 21 მაისიდან დღემდე არც ერთხელ უმსჯელია მთავრობის მიერ შემოღებული ადამიანის უფლებათა შეზღუდვების დასაბუთებულობის შესახებ;
- კომიტეტის ყოველწლიური ანგარიშები არ შეიცავს საკმარის ინფორმაციას კომიტეტის მიერ ადამიანის უფლებათა დაცვისთვის გაწეული სამუშაოს შესახებ.
ჩამოთვლილი თითოეული შეფასება ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო დღის აღსანიშნავად ჩვენმა ორგანიზაციამ გააკეთა საქართველოს ბოლო მოწვევის პარლამენტის ადამიანის უფლებათა კომიტეტის საქმიანობა შეჯერებით. კომიტეტის აქტიურობისა და პროაქტიურობის შეფასების კრიტერიუმად კი ავიღეთ შემდეგი ასპექტები: 1. სახალხო დამცველის - ადამიანის უფლებათა დაცვის მონიტორინგის მიზნით კონსტიტუციური ორგანოს - მიერ ადამიანის უფლებათა დაცვის მიმართულებით საქართველოს პარლამენტის მიმართ გაცემული რეკომენდაციების შესრულებაში კომიტეტის წვლილი; 2. 2019 წლის საშემოდგომო და საგაზაფხულო სესიის ფარგლებში ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის საქმიანობა.
2. სახალხო დამცველის მიერ პარლამენტის მიმართ გაცემული რეკომენდაციების შესრულებაში კომიტეტის წვლილი
წინა მოწვევის პარლამენტის მთელი მუშაობის პროცესში - 2016 წლიდან 2019 წლის ჩათვლით - სახალხო დამცველმა საქართველოს პარლამენტის მიმართ სულ გასცა 154 რეკომენდაცია, რომელთაგან 37 სრულად შესრულდა, 24 - ნაწილობრივ, ხოლო 93 არ შესრულებულა.
ის რეკომენდაციები, რომლებიც პარლამენტმა სრულად ან ნაწილობრივ შეასრულა, თითქმის ყველა შემთხვევაში შესრულდა კომიტეტის მონაწილეობის გარეშე; ხოლო, იმ მცირე შემთხვევებში, სადაც კომიტეტის მონაწილეობა დაფიქსირდა, აღნიშნული შემოიფარგლებოდა მხოლოდ კომიტეტის სავალდებულო დასკვნის წარდგენით, ან კომიტეტის ცალკეული წევრის კანონპროექტის თანაავტორად მონაწილეობით. პარლამენტის მიერ სახალხო დამცველის რეკომენდაციების შესრულება, ძირითადად სხვა კომიტეტის ინიციატივით, მთავრობის, ან პარლამენტართა გარკვეული ჯგუფის ინიცირებით და ორგანიზებით ხდებოდა.
სახალხო დამცველის რეკომენდაციები პარლამენტის მიმართ შეეხებოდა ძირითადად საკანონმდებლო ცვლილებების განხორციელებას, საგამოძიებო კომისიის შექმნას გახმაურებულ საქმეზე და კონკრეტული ინსტიტუტების ჩამოყალიბებას. შინაარსობრივად, რეკომენდაციები შეეხებოდა როგორც სოციალურ, ეკონომიკურ და კულტურულ სფეროში, ისე სამართლიანი განხილვის, სიცოცხლის, თავისუფლების, სიტყვისა და გამოხატვის, არასათანადო მოპყრობის აკრძალვის სფეროში ადამიანის უფლებების განმტკიცებას საკანონმდებლო და ინსტიტუციურ დონეზე.
ადამიანის უფლებათა კომიტეტის ჩართულობა არ გამოვლენილა ისეთი მნიშვნელოვანი რეკომენდაციის შესრულებაში, როგორიც იყო ქალთა დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის გაეროს კომიტეტის და ქალთა მიმართ ძალადობის, ძალადობის მიზეზებისა და შედეგების შესახებ გაეროს სპეციალური მომხსენებლის რეკომენდაციები სავალდებულო კვოტირების მექანიზმის შემოღებასთან დაკავშირებით.
არაერთი გახმაურებული სისხლის სამართლის საქმის ხარვეზიანი გამოძიების ფონზე, ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტმა უარყოფითად შეაფასა სახალხო დამცველის რეკომენდაცია, რომ სახალხო დამცველის ოფისს კონკრეტული ტიპის დანაშაულთა მიმდინარე გამოძიების მასალებზე ჰქონოდა წვდომა.
პროაქტიურობის თვალსაზრისით საყურადღებოა, რომ ადამიანის უფლებათა კომიტეტს არა მხოლოდ საკანონმდებლო ინიციატივების წარდგენა შეეძლო, მას ასევე შეეძლო არაერთი სხვა უფლებამოსილება გამოეყენებინა, მაგრამ არ გამოიყენა სახალხო დამცველის რეკომენდაციებში დასმული პრობლემების მოგვარების მიზნით, როგორიცაა მაგალითად 2019 წლიდან:
- ნორმატიული აქტის აღსრულების კონტროლის მექანიზმის გამოყენება ცალკეული საკანონმდებლო პრობლემის შესასწავლად;
- თემატური მოკვლევის ჩატარება;
- აღმასრულებელი უწყებიდან ამა თუ იმ ანგარიშვალდებული პირის დაბარება და საკითხის შესწავლა, რომელზეც სახალხო დამცველის რეკომენდაციებშია მითითებული;
- მინისტრის დაბარების ფორმატით რეკომენდაციაში დასმული კონკრეტული პრობლემის შესწავლა.
2018 წლამდე და ახლაც კომიტეტს შეუძლია სახალხო დამცველის რეკომენდაციაში დასმული პრობლემების შესწავლის და რეაგირების მიზნით ადმინისტრაციული ორგანოს საქმიანობის შესწავლა, თუმცა, მას არასოდეს გამოუყენებია აღნიშნული უფლებამოსილება.
ადამიანის უფლებათა კომიტეტი, ისევე როგორც პარლამენტის სხვა კომიტეტები, ყოველწლიურად აქვეყნებს კომიტეტის საქმიანობის ანგარიშს. კომიტეტის ანგარიში არ შეიცავს ინფორმაციას იმის შესახებ, თუ პარლამენტის მიმართ სახალხო დამცველის მიერ წარდგენილი რეკომენდაციების შესრულების პროცესში ადამიანის უფლებათა კომიტეტის წვლილის შესახებ. ამასთან, ანგარიშებში არ არის დასაბუთებული, თუ რატომ არ გაიზიარა პარლამენტმა სახალხო დამცველის მიერ მის მიმართ წარდგენილი რეკომენდაციები, რაც უშუალოდ კომიტეტის ვალდებულებაა - მას ენიჭება მთავარი როლი ქვეყანაში ადამიანის უფლებათა დაცვაზე საპარლამენტო მანდატის ფარგლებში.
4 წლის განმავლობაში ადამიანის უფლებათა კომიტეტის მიერ უფლებათა დაცვის კუთხით შეტანილი მცირე წვლილი გამოვლინდა შემდეგში:
- შრომის პირობების გაუმჯობესების მიზნით საკანონმდებლო ცვლილებისა და, მათ შორის, შრომის ინსპექციის შექმნის შესახებ რეკომენდაცია კომიტეტის ძალისხმევით შესრულდა. კომიტეტის გარკვეული წევრები იყვნენ თანაავტორები და კომიტეტმა წარმოადგინა შესაბამისი დასკვნა კანონპროექტზე. მასთან, კანონმდებლობის ინიციატორებს შორის იყო ადამიანის უფლებათა კომიტეტის რამდენიმე წევრი.
- სექსუალური შევიწროების საკანონმდებლო დეფინიციის და სანქციების განსაზღვრის შესახებ რეკომენდაციის შესრულებაში კომიტეტი წამყვან კომიტეტად განისაზღვრა.
2. 2019 წლის საშემოდგომო და საგაზაფხულო სესიის ფარგლებში ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის საქმიანობა
ადამიანის უფლებათა კომიტეტი პასიური იყო 2019 წლის საშემოდგომო და 2020 წლის საგაზაფხულო სესიების განმავლობაში. მას არც აქტიურად და არც პროაქტიურად არ განუხორციელებია უფლებამოსილებები, რომლითაც იგი აქტიურ წვლილს შეიტანდა ქვეყანაში ადამიანის უფლებების დაცვის თვალსაზრისით:
- მიუხედავად იმისა, რომ პარლამენტში შესული მოქალაქეთა განცხადებების უმეტესობა ბოლო ორი სესიის განმავლობაში ადამიანის უფლებებთან დაკავშირებულ პრობლემებს მიემართებოდა, კომიტეტის სხდომების რაოდენობა მხოლოდ სავალდებულო მინიმუმით შემოიფარგლებოდა.
- მიუხედავად 2019 წლის ივნისის აქციებისას შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ უფლებების დარღვევის შესახებ არაერთი მძაფრი პრეტენზიისა, ადამიანის უფლებათა კომიტეტს არც მინისტრი დაუბარებია, არც საპროტესტო აქციების ძალის გამოყენებით დაშლის პრაქტიკა შეუსწავლია.
- მიუხედავად იმისა, რომ პოლიციის მიერ აქციის დაშლის პროცესში არაერთი დაზარალებული სტატუსის გარეშე დარჩა და საქართველოს პროკურატურამ სტატუსის მინიჭება კანონის მოცემულობას მიაწერა, ადამიანის უფლებათა კომიტეტს არ შეუსწავლია დაზარალებულის სტატუსის მიმნიჭებელი კანონმდებლობა, რაც მას შეეძლო დაზარალებულთა საპროცესო უფლებების განმტკიცების მიზნით.
- ადამიანის უფლებათა კომიტეტს 2020 წლის გაზაფხულზე გამოცხადებული საგანგებო მდგომარეობის განმავლობაში არ ჩაუტარებია სხდომები; 2020 წლის 21 მაისიდან დღემდე არც ერთხელ უმსჯელია მთავრობის მიერ შემოღებული ადამიანის უფლებათა შეზღუდვების დასაბუთებულობის შესახებ.
დემოკრატიის ინდექსი - საქართველო მოუწოდებს ახლად არჩეული პარლამენტის ადამიანის უფლებათა კომიტეტის შემადგენლობას:
1. დაიწყოს პარლამენტის რეგლამენტით კომიტეტისათვის მინიჭებული ფართო უფლებამოსილებებისა და ინსტრუმენტების აქტიურად გამოყენება, ადამიანის უფლებათა საკანონმდებლო და ინსტიტუციური განმტკიცებისა და აღმასრულებელი ხელისუფლების მიერ ადამიანის უფლებების დაცვაზე კონტროლის განხორციელების მიზნით.
2. ადამიანის უფლებათა კომიტეტმა ყოველწლიურად გამოაქვეყნოს ანგარიში სახალხო დამცველის მიერ პარლამენტის მიმართ წარდგენილი რეკომენდაციების შესრულებასთან დაკავშირებით შემდეგ საკითხებზე:
- რა კონკრეტული ნაბიჯები გადადგა კომიტეტმა სახალხო დამცველის შესაბამისი წლის რეკომენდაციების შესრულების მიზნით;
- რა გარემოებებმა განაპირობა რეკომენდაციების შესრულებაზე პარლამენტის მიერ უარის თქმა - ყველა გაუზიარებელი რეკომენდაციის მიმართ, ცალ-ცალკე.

Assessment of activities of the Human Rights Committee of the Parliament of Georgia in commemoration of International Human Rights Day
Celebrating International Human Rights Day annually, the entire world agrees that human rights are one of the values the protection of which is the obligation of the state. This agreement has been reached by the whole world once the Universal Declaration of Human Rights was adopted on December 10, 1948.
The Parliament of Georgia, the highest representative body of the country, is the major authority responsible for the protection of human rights by the state, and the Human Rights and Civil Integration Committee (hereinafter the Human Rights Committee) is directly committed to actively and proactively promote the protection of the human rights of all individuals in the country, both through legislation and government oversight. Therefore, the activities and achievements of the committee in terms of human rights protection deserve a separate assessment.
The Human Rights Committee enjoys broad powers in the field of human rights. Nevertheless, the steps actually taken in an effort to protect human rights by the Parliamentary Human Rights Committee in the previous convocation are alarmingly few:
- The Human Rights Committee, with exceptions, did not take part in the implementation of recommendations issued by the Public Defender to Parliament;
- The committee neither introduced legislative initiatives nor exercised other powers (summoning a minister/official, reviewing the activities of an administrative body, overseeing law enforcement, conducting a thematic investigation, etc.) to address the problems highlighted in the Ombudsman's recommendations;
- Despite the challenges in the country in terms of human rights violations, the committee has held only the mandatory minimum of sessions - two meetings per month - from the autumn of 2019 until today;
- In light of gross violations of human rights identified as a result of the dispersal of the protest rally in 2019 and 2020, the committee has not studied the practice of the Ministry of Internal Affairs in dispersing the protests, as well as the practice of granting the victim status to those injured during the dispersal;
- The Human Rights Committee did not hold sittings during the state of emergency, and since May 21, 2020, has never discussed whether the restrictions of human rights introduced by the government were reasonable or not;
- The annual reports submitted by the committee do not offer sufficient information on the committee’s activities performed for the protection of human rights.
In order to mark International Human Rights Day, each of the following analyses has been prepared by our organization regarding the activities of the Human Rights Committee of the Parliament of Georgia. We looked at the following aspects as the assessment criteria to determine to what extent the committee has been active and proactive: 1. The contribution of the committee to the implementation of the recommendations issued to the Parliament of Georgia by the Public Defender - a constitutional body monitoring the protection of human rights; 2. Activities conducted by the Human Rights Committee within the framework of the fall and spring session of 2019.
1. The contribution of the committee to the implementation of the recommendations issued by the Public Defender to the Parliament
During the whole performance of the previous Parliament - from 2016 to 2019 - the Public Defender issued a total of 154 recommendations to the Parliament of Georgia, of which 37 were fully implemented, 24 - partially, and 93 were not implemented at all.
The recommendations that the Parliament has fully or partially executed in almost all cases have been implemented without the participation of the committee, and, in the mere number of cases where the involvement of the committee was observed, it was only limited to the submission of a binding opinion of the committee or the participation of separate members of the committee as the co-authors of draft laws. The ombudsman's recommendations were implemented by Parliament mainly at the initiative of other committees or organized by the government or a specific group of MPs.
The Public Defender’s recommendations to the Parliament concerned mainly legislative amendments to be introduced, the establishment of an inquiry commission into high-profile cases, and setting up specific institutions. In essence, the recommendations strived to strengthen human rights at the legislative and institutional levels, both in the social, economic and cultural spheres, as well as in the areas of a fair trial, life, freedom of speech and expression, and the prohibition of ill-treatment.
The Human Rights Committee failed to participate in the implementation of important recommendations such as those provided by the UN Committee on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women and the UN Special Rapporteur on Violence against Women, its Causes and Consequences suggesting the necessity to introduce a mandatory quota mechanism.
Despite numerous flawed investigations into high-profile criminal cases, the Human Rights Committee negatively assessed the ombudsman's recommendation requesting to allow the ombudsman's office access to the materials of ongoing investigations into specific types of crimes.
In terms of proactivity, it is noteworthy that the Human Rights Committee not only could submit legislative initiatives, but could also exercise a range of its powers, yet the committee failed to use them to address the issues raised in the ombudsman's recommendations. For instance, since 2019 the committee did not:
- Use the control mechanism for the implementation of normative acts to study individual legislative gaps;
- Conduct a thematic inquiry;
- Summon different accountable persons from the executive body and study issues mentioned in the recommendations of the Public Defender;
- Review specific problems posed in the recommendation by summoning the Minister.
Until 2018 and even now, the committee could study the activities of the administrative body in order to review and respond to the issues highlighted in the Public Defender's recommendations, however, the committee failed to do so.
The Human Rights Committee, like other parliamentary committees, publishes an annual report on the activities of the Committee. The current report of the committee does not provide information on the Human Rights Committee's contribution to the implementation of the ombudsman's recommendations to Parliament. Moreover, the reports do not explain why the Parliament did not accept the recommendations proposed by the Public Defender, which is the direct responsibility of the committee - it is granted a major role in protecting human rights in the country within the parliamentary mandate.
The small contribution by the Human Rights Committee in the field of human rights over the past four years has been exhibited in the following:
- The recommendation on legislative amendments to improve labor conditions, including the establishment of the labor inspectorate, was implemented through the efforts of the committee. Certain members of the committee were co-authors and the committee presented the relevant opinion on the bill. Several members of the Human Rights Committee were among the initiators of the draft bill as well.
- The committee was designated as the leading committee in implementing the legislative definition of sexual harassment and the imposition of sanctions.
2. Activities of the Human Rights Committee during the 2019 autumn and spring sessions
The Human Rights Committee remained dormant during the fall 2019 and 2020 spring sessions. The committee has neither actively nor proactively exercised its powers, which the committee could have employed to actively contribute to the protection of human rights in the country:
- Although most of the statements submitted by citizens to the Parliament during the last two sessions were related to human rights issues, the committee limited itself to holding only a mandatory minimum number of meetings.
- Despite multiple strong allegations of human rights abuses against the Interior Ministry during the June 2019 protest rallies, the Human Rights Committee neither summoned the minister nor studied the practice of dispersing the assemblies by using force.
- Although a number of victims injured by police during the dispersal of the rally were left without the victim’s status, and the Georgian Prosecutor's Office attributed the status to the provision of the law, the Human Rights Committee did not study the law concerning the victim’s status, which the committee could have done in order to strengthen the victims' procedural rights.
- The Human Rights Committee did not hold any sessions during the state of emergency declared in the spring of 2020; Since May 21, 2020, the committee has never discussed whether human rights constraints introduced by the government were reasonable.
“Democracy Index – Georgia” calls on the newly elected Human Rights Committee of the Parliament:
1. To actively exercise the broad powers and instruments granted to the committee by the Rules of Procedure of the Parliament to strengthen human rights situation at the legislative and institutional level and to exercise control over the protection of human rights by the executive government.
2. The Human Rights Committee shall publish an annual report on the implementation of the recommendations presented by the Public Defender to the Parliament covering the following issues:
- What specific steps did the committee take to implement the ombudsman's recommendations for the relevant year?
- What circumstances induced the Parliament to reject the recommendations – with regard to all declined recommendations, respectively.